ДИРЕКТОРСЬКА
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
для учнів 11 класу
ПІДГОТУВАЛА
Вчитель. Ткаченко О. Б.
Варіант
1 (11
клас)
1.Спростіть
вираз
1б
1б
2.Обчисліть
1б
3.Обчислити
границю функції.
4.Розв'яжіть
нерівність:
а)
;
б) log0,5(x2 + x)
-1. 2б
5.Розв'яжіть
рівняння:
6.Знайти
корені рівняння:
7.Розв'яжіть систему рівнянь:
2б
2б
Варіант 2 (11 клас)
1.Спростіть
вираз
1б
1б
2.
Обчисліть
. 1б
3.Обчислити
границю функції.
2б
4.Розв'яжіть
нерівність:
а)
; б) log0,2 (x2 + 4x)
-1 2б
5.Розв'яжіть
рівняння:
6.Знайти
корені рівняння:
7. Розв'яжіть систему рівнянь:
2бТема. Стандартний вигляд числа
Мета: домогтися
засвоєння учнями змісту понять «стандартний вигляд числа», «порядок числа»;
сформувати вміння застосовувати вивчені поняття для означення запису числа у
стандартному вигляді та запису даного числа у стандартному вигляді й визначення
його порядку.
Тип уроку:
засвоєння та формування вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний
стан
II. Перевірка домашнього завдання
Учитель збирає зошити учнів на перевірку (перевіряє
виконаний учнями аналіз самостійної роботи)
III. Формулювання
мети і завдань уроку
На цьому етані доречним є повторення зразків запису значень
деяких констант, з яких розпочалося знайомство учнів із поняттям степеня з
цілим від'ємним показником (див. урок 24). Для створення відповідної мотивації
навчальної діяльності учнів можна запропонувати учням досить великі та малі
числові значення величин, наприклад об'єм земної кулі 1 083 000 000 000 км3,
діаметр молекули води 0,0000000003
м (за умови високого рівня інтелектуальної активності
учнів можна організувати самостійну роботу учнів з довідниками — знайти
значення різних констант із відповідної літератури), та запропонувати учням
порівняти записи цих величин із записами у довіднику. Зрозуміло, що «коротший»
спосіб запису більш зручний, тому завдання полягає в тому, щоб визначити цей
універсальний спосіб запису великих та малих величин, а також навчитись
записувати великі й малі числа в такому вигляді. Останнє твердження виражає
основну дидактичну мету теми «Стандартний вигляд числа».
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь
З метою успішного сприйняття учнями навчальною матеріалу
уроку перед вивченням нового матеріалу слід активізувати такі знання і вміння
учнів: виконання арифметичних дій із десятковими дробами, особливо множення і
ділення десяткового дробу на розрядну одиницю; виконання дій зі степенями з
цілими показниками, що передбачають застосування означення і властивості
степеня з цілим показником.
Виконання усних вправ
1. Виконайте дії:
0,1 ∙ 0,25; 320 : 10; 10 ∙ 0,25; 320 : 100; 100 ∙ 0,25; 320 : 1000; 0,01 ∙
0,25; 320 : 10000.
2. Подайте числа у
вигляді степеня з основою 10: 10; 100; 1000; 0,1; 0,001; 0,01.
3. Які з чисел
задовольняють умову 1 ≤ а < 10? 0,1; 1; 1,5; 9,99; 10; 101.
4. Знайдіть значення
виразів: (1,7)2 ∙ (1,7)-2; ; (-5)7 ∙ (-5)-5.
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
1. Уявлення про
запис додатного числа в стандартному вигляді; порядок числа.
2. Як записати число
в стандартному вигляді?
Уведення поняття про запис числа в стандартному вигляді
починається з розгляду прикладів дуже великих і дуже малих чисел, які
використовуються в науці і техніці. На цих прикладах учні переконуються в раці
опал шості запису чисел у вигляді а∙10n, де число а задовольняє умову 1 ≤ а
< 10, а n - ціле число, що
називається порядком числа. Закріпленню вивченого поняття сприятиме
розв'язування достатньої кількості усних вправ.
Труднощі в учнів викликає опанування технологією
перетворення поданого числа у число, що записане в стандартному вигляді. Тому
після введення поняття стандартного вигляду числа та порядку числа слід
приділити достатньо уваги розбору розв'язання прикладів, уміщених у підручнику,
на перетворення поданого числа на число, що записане у стандартному вигляді, з
подальшим узагальненням розглянутих прикладів і складанням орієнтовної схеми
дій для отримання запису даного числа в стандартному вигляді.
Успішному проведенню цієї роботи сприятиме підготовка, що
включає повторення правил виконання дій з десятковими дробами і степенями з
цілим від'ємним показником (див. усні вправи).
VI. Формування вмінь
Виконання усних вправ
1. Назвіть порядок
числа, записаного в стандартному вигляді:
а) 5,49 ∙ 107; б) 8,905 ∙ 102: в) 1,2 ∙ 1012; г) 3,33 ∙
10-5.
2. При якому
значенні п рівність правильна:
а) 71,3 ∙ 10n = 0,00713; б) 0,053 ∙ 10n = 5,3?
3. Чому дорівнює
ділу записах поданих чисел у стандартному вигляді:
а) 0,73 = а ∙ 10n; б) 272 = а ∙ 10n; в) 12 345 = а ∙ 10n?
4. Чи правильно
вказано значення а в стандартному записі числа:
а) 0,002 = 2 ∙ 10n; б) 7580 = 75,8 ∙ 10n; в) 12,5 = 1,25 ∙
10n?
Виконання письмових
вправ
Для реалізації дидактичної мети на цьому уроці слід
розв'язати завдання такого змісту:
1. Запис чисел
(натуральне, десятковий додатний дріб тощо) у стандартному вигляді.
1) Запишіть у стандартному вигляді число:
а) 7500; б) 110 000; в) 34,17; г) 456 000 000; д) 0,035; є)
0,00015; ж) 0,53954; з) 0,0000002.
2) Запишіть у стандартному вигляді число:
а) 52 000 000; 6) 675 000 000; в) 0,00281; г) 2180 000; д)
40,44; є) 0,0000035.
3) Маса Землі дорівнює 6 000 000 000 000 000 000 000 т, а
маса атома водню 0,000 000 000 000 000 000 0017 г. Запишіть у
стандартному вигляді масу Землі і масу атома водню.
4) Запишіть у стандартному вигляді:
а) 45 ∙ 103; б) 117 ∙ 107; в) 0,74 ∙ 105; г) 0,06 ∙ 105.
2. Запис у вигляді
десяткового дробу чисел, що записані у стандартному вигляді.
Запишіть у вигляді десяткового дробу число:
а) 1,2 ∙ 103; б) 3,5 ∙ 105; в) 4,2 ∙ 10-3; г) 5,7 ∙ 10-5.
3. Запис у
стандартному вигляді значення величини з попереднім переходом до інших одиниць
вимірювання.
1) Подайте:
а) 1,9 ∙ 1015
г у тоннах;
б) 2,8 ∙ 10-1 т у кілограмах;
в) 5,2 ∙10-3
м у сантиметрах;
г) 6,12 ∙ 102
м у дециметрах.
2) Виразіть:
а) 3,8 ∙ 103 т
грамах;
б) 1,7 ∙ 10-4
км у сантиметрах;
в) 8,62 ∙ 10-1
кг у тоннах;
г) 5,24 ∙ 105
см у метрах.
4. Логічні вправи та
завдання підвищеного рівня складності для учнів, які мають достатній та високий
рівні знань.
1) Виразіть час у секундах і запишіть здобуте число у
стандартному вигляді:
а) 1 година; б) 1 доба; в) 1 рік; г) 1 століття.
2) Вставте пропущений вираз:
1569
1,569 ∙ 103
(а3 – 3)(а + 1)
?
5. На повторення:
вправи на застосування означення і властивостей степеня з цілим від'ємним
показником.
Доведіть, що вираз набуває одного й того самого значення при
будь-яких цілих значеннях змінних:
а) ; б) ; в) ; г) .
Виконуючи вправи на закріплення поняття стандартного вигляду
числа, учні набувають навичок визначення порядку числа, переходу від звичайного
запису до запису числа в стандартному вигляді, і навпаки.
VII. Підсумки уроку
В якому з випадків правильно записане число у стандартному
вигляді?
1) 0,1002 = 1,2 ∙ 103; 2) 0,1002 = 1,002 ∙ 103; 3) 0,1002 =
1,002 ∙ 10-1; 4) 0,1002 = 1,002 ∙ 10-4.
VIII. Домашнє завдання
1. Вивчити зміст
поняття «стандартний вигляд числа»,
«порядок числа».
2. Розв'язати вправи
на застосування вивченого поняття (змісту, аналогічного до вправ класної
роботи).
3. На повторення:
означення і властивості степеня з цілим показником, виконати вправи на їх
застосування.
Немає коментарів:
Дописати коментар