Тема. Трикутники. Ознаки рівності трикутників. Тематична контрольна робота № 2
Мета: перевірити рівень засвоєння
учнями змісту основних теоретичних відомостей розділу та рівень сформованості
вмінь з теми.
Тип уроку: урок контролю знань та вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний
етап
ІІ. Перевірка
домашнього завдання
Учитель збирає на перевірку
зошити учнів із виконаною домашньою контрольною роботою.
III. Контрольна робота
Варіант 1
1. Трикутник ABC дорівнює трикутнику FKD. АС = 6 см,
C = 60°. Яку сторону і який кут трикутника FKD можна знайти за цими даними?
2. Знайдіть кути трикутника ABC, якщо кут А на 15° менший від кута В і в три рази
менший від кута С.
3. Відрізки BD і АС перетинаються в точці О, причому
ВО = ОС, AO = OD. Доведіть, що:
а) трикутники АОВ і DOC рівні; б) AB = DC.
4. У трикутнику ABC сторони АВ і ВС рівні, а ВН — бісектриса.
Доведіть, що трикутники АВН і СВН рівні.
5. Периметр трикутника 70 см. Чому дорівнюють
довжини його сторін, якщо одна з них більша від іншої на 6 см і менша від третьої на 10 см?
6. Дано: АВ = АМ; DA = AF (рис. 85). Доведіть, що PD = FC.

Рис. 85
Варіант 2
1. Трикутники КРЕ і ABC
рівні. PЕ = 10
см, кут Е
дорівнює 80°. Яку сторону і який кут трикутника ABC можна знайти за цими даними?
2. Знайдіть кути трикутника ABC, якщо кут А в чотири рази більший за кут В і на 54° менший від кута С.
3. Відрізки KF і DP перетинаються в точці М, причому DM = MP, KM = MF. Доведіть, що:
а) трикутники KMD і FMP рівні; б) KD = FP.
4. У трикутнику КРТ висота РМ
водночас є бісектрисою. Доведіть рівність трикутників КРМ і ТРМ.
5. Чому дорівнюють сторони
трикутника, якщо одна з них довша за інші сторони на 16 м і 10 м відповідно, а периметр
трикутника 100 м?
6. Дано: DB = BK , MB = BF (рис. 86). Доведіть, що DC = AK .

Рис. 86
IV. Підсумки уроку
Підсумки можна підбити під час
оголошення вчителем правильних відповідей.
V. Домашнє завдання
Виконати самостійно аналіз
контрольної роботи за розданими вчителем розв'язаннями задач контрольної
роботи.
Тема. Трикутники, рівність трикутників
Мета: повторити, систематизувати і
узагальнити знання учнів про зміст основних понять теми «Трикутники» (означення
трикутника і його елементів, види трикутників, сума кутів трикутника, ознаки
рівності трикутників); повторити, систематизувати і узагальнити набуті в ході
вивчення теми вміння застосовувати знання для розв'язування задач, передбачених
програмою з математики.
Тип уроку: повторення, узагальнення і
систематизація знань і вмінь.
Обладнання: набір демонстраційного
креслярського приладдя; таблиці № 9 «Трикутник», № 13 «Ознаки рівності
трикутників».
Хід
уроку
Методичний коментар
Найефективнішою формою проведення
уроків узагальнення і систематизації знань і вмінь учнів є групова форма
роботи, під час якої:
а) учні самостійно (або в малих групах)
опрацьовують довідковий матеріал (повторення знань) і самостійно розбивають
його на блоки за певною логікою (систематизація і узагальнення знань) шляхом
складання схем, таблиць або логічних ланцюжків;
б) узагальнивши і
систематизувавши знання, учні систематизують уміння шляхом складання
алгоритмів розв'язування задач певного виду (змісту) з подальшою корекцією (в
разі потреби).
На цьому уроці можна застосувати
саме таку схему роботи.
І. Організаційний
етап
ІІ. Перевірка
домашнього завдання
Для економії часу організуємо
само- або взаємоперевірку домашнього завдання за зразком (зразки виконаних
вправ заздалегідь приготовані у вигляді або записів на дошці або роздаткового
матеріалу — ксерокопії розв'язаних задач).
III. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація навчальної
діяльності учнів
Основна дидактична мета уроку
цілком логічно випливає з усвідомлення місця уроку в темі (урок перед
контрольною роботою), тому учні навіть самі зможуть сформулювати завдання для
досягнення мети.
Вчитель корегує та конкретизує
завдання.
IV. Повторення, систематизація і
узагальнення знань учнів
На цьому етапі вчитель має
організувати роботу учнів за наведеним нижче планом.
План роботи
1. Робота з
літературою — повторення
змісту основних понять теми (с.
101, питання 1—19).
2. Розподіл вивчених понять по
блоках.
3. Складання узагальнюючих схем і
таблиць.
Методичний коментар
Для успішної роботи учнів на
цьому етапі уроку вчитель має підготувати необхідну кількість довідкової
літератури (це може бути підручник або витяг із словника або енциклопедії), а
також провести інструктаж щодо дій, які мають виконувати учні (для полегшення
їх роботи можна запропонувати пам'ятки, що містять послідовність дій учнів на
цьому етапі).
Певними орієнтирами для учнів
можуть бути довідкові таблиці, складені на попередніх уроках під час вивчення
нового матеріалу.
V. Повторення, систематизація і
узагальнення вмінь учнів
Робота в групах проводиться за таким планом:
1) складання алгоритмів
розв'язування типових задач основних тематичних блоків, виділених учнями на
попередньому етапі самостійної роботи (кількість груп учнів відповідає
кількості виділених блоків, кожна група складає свій алгоритм);
2) презентація складеного алгоритму;
3) випробування складеного алгоритму
під час розв'язування типових задач.
Методичний коментар
Для цього етапу уроку вчитель
може скласти задачі, аналогічні за змістом до задач контрольної роботи.
Робота учнів, спрямована на
систематизацію і узагальнення вмінь, обов'язково має завершитися корекцією та
підбиттям підсумків.
VI. Підсумки уроку
На цьому етапі уроку проводиться
повторення пройденого матеріалу, під час якого учні мають усвідомити свої
прогалини і визначити той матеріал, який потребує додаткового опрацювання.
VII. Домашнє завдання
Як варіант домашнього завдання
можна запропонувати учням для виконання домашню контрольну роботу.
Домашня контрольна робота
1) Периметр трикутника дорівнює 105 см, одна з його сторін у
два рази більша за іншу та на 15
см більша за третю сторону трикутника. Знайдіть сторони
трикутника.
2) Один із кутів трикутника на 15
градусів менший від іншого і у 5 разів більший за третій кут. Визначте вид
трикутника.
3) Відрізки АВ і СМ перетинаються
в точці О, причому АО = МО, СО = ВО . Доведіть рівність
трикутників АОС і МОВ. Знайдіть периметр трикутника АОС, якщо
АС = 4 см, СМ = 8
см.
4) У трикутнику ABC висота ВН ділить сторону АС навпіл.
Доведіть рівність кутів А і
С.
А где можно ответы на эти задания взять
ВідповістиВидалити