9 КЛАС



Тема уроку. Графік функції.

Мета уроку: формування поняття графіка функції; формування вмінь задавати функцію графічно та читати графіки функцій.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
1.     Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та від­повісти на запитання, які виникли в учнів при виконанні домашніх завдань.
Розв'язання
´ Вправа 878.
s = 70t.

t, год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
S, км
70
140
210
280
350
420
490
560
630
700

´ Вправа 880.
m = 600 + 40t, де т — маса вугілля в тоннах, t — час в днях.
Ця залежність є функцією.
´ Вправа 883.
Р = 4a, .
´ Вправа 885.
а) у = х.
Область визначення — множина дійсних чисел.
Область значень — множина дійсних чисел (бо у = х).
б) .
Область визначення — множина дійсних чисел, крім х = 0.
Область значень — множина дійсних чисел, крім у = 0 (бо ).
в) .
Область визначення — множина дійсних чисел, крім х = - 4.
Область значень — множина дійсних чисел, крім у = 0 (бо 4 + х = , а
х = 4).
г) .
Область визначення — множина дійсних чисел, крім х = 0 і х = 3.
Область значень — множина дійсних чисел, крім у = 0 (бо х(х 3) = ).
ґ) у = х2.
Область визначення — множина дійсних чисел.
Область значень — множина невід'ємних дійсних чисел: у0.
´ Вправа 887.
S = 100 πx2.
Область визначення — множина дійсних чисел від 0 до 10: 0 < х < 10.

2.     Математичний диктант
Задайте формулою функцію у від х, якщо:
а) у — площа прямокутника, х — довжина прямокутника, а ширина прямокутника на 5 см менша за довжину;
б)  у — сума грошей, що залишилися у хлопчика, який мав 10 грн і купив х зошитів по 0,5 грн;
в)  у маса картоплі на базарі, якщо відомо, що на базі було 120 т картоплі і щодня протягом х днів на базу привозять по 30 т картоплі;
г) у — величина кута, суміжного з даним кутом, величина якого дорівнює х°;
ґ) у — натуральне число, частка від ділення якого на 4 дорівнює числу х, а остача — 1;
д) у — натуральне число, частка від ділення якого на число х дорівнює 5, а остача — 3.
Відповідь, а) у = х(х 5); б) у = 10 – 0,5х; в) у = 120 + 30х ; г) y = 180 x;
ґ) у = 4х + 1; д) y = 5x + 3.

II. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1.     Пояснення нового матеріалу здійснити за текстом § 22.
2.     Усне виконання вправ 896-901.

III. Закріплення та осмислення нового матеріалу
Розв'язування вправ 902—903, 905 — 906, 908—909 (колективно).
Розв'язання і відповіді
´ Вправа 902.
Прямі АС і BD перетинаються в точці (4; 3), прямі АС і EF — у точці (-2; -3), прямі EF і BD перетинаються в точці (-2; 3).
´ Вправа 903.
а)  Якщо х = -1, то у = 3; якщо х = 0, то у = 5; якщо х = 3, то у = 1,5; якщо   х = 5, то y = 0,7.
б) Якщо у = -1, то х = -3; якщо у = 0, то х = -2; якщо у = 3, то х = -1 і x = 1,3; якщо у = 4, то х = -0,5 і х = 0,8.


´ Вправа 905.

x
-1
-0,5
0
1
1,5
2
2,5
3
3,5
y
-5
-4
-3
-1
0
1
2
3
4

´ Вправа 906.
а)  Якщо х = -3, то у = 3; якщо х = -1, то у = -1,5; якщо х = 0, то у = -2, якщо х = 1, то у = -2, якщо х = 4, то у = 2.
б)  Якщо у = -1,5, то х = 1 і х = 1,8; якщо у = -1, то х = -1,5 і х = 2; якщо        у = 0, то х = -2 і х = 3; якщо у = 1, то х = -2,5 і х = 3,5; якщо у = 2,5, то      х = -2,8 і х = 4,2.
в)  у — додатний, якщо -3 < х < -2 і 3 < х < 6.
г)  Значення у від'ємні, якщо -2 < х < 3 .
´ Вправа 908.
а)
х
5
3
1
1
-2
y = 5х + 2
27
17
7
7
-8
Точка
А (5; -4)
В (3; 3)
С (1; 0)
D (1; 7)
Е (-2; 5)
Належить графіку
Ні
Ні
Ні
Так
Ні
         б)
х
5
3
1
1
-2
у = -х + 1
-4
-2
0
0
3
Точка
А (5; -4)
В (3; 3)
С (1; 0)
D (1; 7)
Е (-2; 5)
Належить графіку
Так
Ні
Так
Ні
Ні
         в)
х
5
3
1
1
-2
у = х2 + 1
26
10
2
2
5
Точка
А (5; -4)
В (3; 3)
С (1; 0)
D (1; 7)
Е (-2; 5)
Належить графіку
Ні
Ні
Ні
Ні
Так
         г)
х
5
3
1
1
-2
у = 10х – 3
47
27
7
7
-23
Точка
А (5; -4)
В (3; 3)
С (1; 0)
D (1; 7)
Е (-2; 5)
Належить графіку
Ні
Ні
Ні
Так
Ні

´ Вправа 909.

х
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
у
0,5
1
0,5
2
2,5
3
3,5
4
4,5
5
5,5
6

IV. Домашнє завдання
§ 22. Вправи 904,907.

V. Підбиття підсумків уроку
Завдання класу.
1.     Які способи задання функції вам відомі?
2.     Що таке графік функції?
3.     Які з ліній є графіком функції?

Немає коментарів:

Дописати коментар